Joonistusprogramm Drawing for Children Version 2.2

Materjal on valminud Tiigrihüppe Sihtasutuse toel.
Toote koduleht: http://drawing.gamemaker.nl/
Programmi autor: Mark Overmars
Programm vajab töötamiseks Windowsi operatsioonisüsteemi (alates Windows 95) ja ekraani resolutsioon peaks olema vähemalt 800x600.

kass.jpg


Programmi kasutamine:

Vabavara joonistusprogramm on suunatud eelkõige eelkooli- ja algklassiõpilastele. Programm on küll inglise keeles, kuid kasutamiseks ei pea oskama lugeda (kõik käsud on antud ikoonidena). Programmis on võimalik kasutada palju erinevaid joonistusvahendeid, geomeetrilisi kujundeid, templeid ning pilte, mis võimaldab käeliselt vähem arenenud lastel saavutada kasutajale meeldivat tulemust. Kasutada on mitmeid taustu ning eriefekte. Programmi valikuid rikastavad klahvid <shift> ( kujundi suurendamine), <Ctrl>,<Alt> ja parem hiireklahv.
Pilt salvestub automaatselt, kui laps kogemata programmist väljub. Arvutiklassis, kus enamasti kasutajaõigused on piiratud (c kettale Program Files kausta salvestamine ei ole lubatud) on võimalik pilte salvestada, kui valida seadetest Advanced. Valminud pilte saab avada teiste programmidega (salvestuvad bmp formaadis).


tolge2.jpg


Ennista:
Viimase toimingu tagasi võtmine. Programm võimaldabki tagasi võtta vaid viimase sammu.

Pliiatsid:
Üle 30 vabakäejoone. Valikus on erinevate laiuste ning omadustega töövahendid. Pliiatsid, millega saab joonistada mitmevärviliselt ning jooned, mis koosnevad erinevatest kujunditest (ruudud, ringid jt).
Kasutades joonistamisel paremat hiireklahvi tuleb loodule peegelpilt.

Kujundid:
Kasutada on erinevad jooned, nooled ning geomeetrilised kujundid. Kasutades vasakut hiireklahvi on kujundid seest värvitud, paremaga tühjad.

Kirjutamine:
Kasutada on erinevad kirjastiilid, laadid ning suurused. Neid saab muuta kasutades nuppu font. Antud nupu aktiveerimiseks on vajalik seadete alt valida Advanced.
Kirjutatu kinnitab valitud kohale <Esc> klahv.

Templid:
Suur hulk valmiskujundeid, millele saab lisa otsida Internetist. Templeid on võimalik kasutada kahes suuruses <Shift> ning neid peegeldada parema hiireklahviga.

Clipartid:
Pildid, mille suuruse saab määrata programmi kasutaja ise. Sarnaselt templitele on võimalik pakutavaid pildikogumikke täiendada.

Taustad:
Pakkuda on 19 erinevat tausta. Mitmeid taustu on võimalik muuta endale sobivamasse värvi (valides värvi ning klõpsates parema hiireklahviga taustanupul).

Erilised kujundid:
Valikus on mitmeid kujundeid, millega rikastada oma pilti. Erilisust lisavad <Shift>, <Ctrl> ning parema hiireklahvi kasutamine. Osad kujundid ilmuvad juhuslikkuse alusel.

Efektid:
Kasutada on efekte, millega saab pilti värvida, teha seda heledamaks/ tumedamaks või hoopis uduseks. Lisaks saab kujundeid peegeldada, muuta nende asukohti jpm.

Prindi:
Printimisel on võimalik valida pildi suurust.

Uus paber:
Eelnevalt joonistatud pildi asemele tuleb uus tühi paber.

Ava:
Võimalus laadida programmi nt erinevaid pilte. Faile saab üles laadida ka jpg formaadis. See toiming eeldab seadete alt Advanced valimise.

Salvesta:
Joonistuse salvestamine antud programmi. Pildi salvestamiseks programmist välja aitab taas seadete alt Advanced valimine.

Seaded:
Programmiseadete muutmine. Mitmetel kasutajatel on olnud pärast Child proof funktsiooni kasutamist probleem valitud tõkete eemaldamisega.

Abi:
Programmi lühitutvustus ja kasutusjuhend.

Stopp:
Programmi sulgemine.

Värvus:
Kasutada on hulk erinevaid värve. Kui seadete alt valida kas Normal või Advanced saab värvidele lisa klõpsates teistest suuremal värvikastil.Näiteid programmi Drawing for Children kasutamisest lasteaia vanemale rühmale


1. ülesanne: Tee samasugune pilt!
Lapsed saavad paberil pildi (võib näidata ka projektoriga seinale). Eesmärk on teha programmi pliiatsite ikooniga samasugune joonistus.


tee_ise.jpg
(Joonistuse autor: Ingrid Maadvere)

2. ülesanne: Joonista, mida võiks leiduda jõuluvana kingikotis!

Siim_joulud.jpg

3. ülesanne: Töölehe täitmine. Täienda pilti!
Mida näed aknast välja vaadates?

aken.jpg vihm.jpg
(õpetajad võivad selle oma arvutisse laadida ja avada Drawing for Children programmiga)

4. ülesanne: Täienda pilti!
Mis on pildilt veel puudu?

tuba.jpgmaja.jpg
(õpetajad võivad selle oma arvutisse laadida ja avada Drawing for Children programmiga)

5. ülesanne: Loe! Leia õige kujund ning lõpeta pilt!
Iga laps valib loteriina õpetajalt pabersedeli, millel on kirjutatud ühe geomeetrilise kujundi nimetus (ring, ruut, kolmnurk, ristkülik), mis on juba eelnevalt õpitud. Iseseisvalt või õpetaja abiga loetakse kirjutatut. Lapse ülesanne on, kasutades kujundite ikooni, saada paberile nõutud kujund. Kasutades pliiatsite ikooni jätkab laps pildi joonistamist. Mida saad sellest kujundist joonistada?
auto.jpgProgrammi tutvustuse koostaja: Lasnamäe Lasteaed Algkooli lasteaiaõpetaja Anu Peri


Õigused materjalile on kaitstud Creative Commons Attribution- Noncommercial- Share Alike 3.0 litsentsiga.
http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/